«Σφαλιάρα» ολκής για Πόρτο από Πάκος Φερέιρα (vid)

Η Πόρτο... προσγειώθηκε απότομα μετά την νίκη επί του Ολυμπιακού στο Champions League, μιας και ηττήθηκε με 3-2 από την Πάκος Φερέιρα και έχασε έδαφος στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους «Δράκους» μιας και προηγήθηκαν με 1-0 στο 11ο λεπτό με τον Ντορ Γιαν. Η Πόρτο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όταν ο Εουστάκιο σκόραρε στο 43ο λεπτό. Οι «Δράκοι» μπόρεσαν να μειώσουν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα το Σέρχιο Ολιβέιρα. Αλλά το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κονσεισάο, αφού ο Κόστα με ...

Η Πόρτο παρέμεινε στο κυνήγι της Σπόρτινγκ, μετά την νίκη της με 1-0 επί της Γκιμαράες.

sdna

Ο πρόεδρος της Πόρτο, Πίντο Ντα Κόστα, με ανακοίνωσή του γνωστοποίησε ότι η ομάδα του αρνήθηκε την πρόταση που της έγινε από την European Super League.

sdna

Η Πόρτο πήρε την νίκη εκτός έδρας επί της Ζιλ Βιθέντε με 2-0 και επέστρεψε στην 2η θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

sdna

Η Σπόρτινγκ είναι μία... ανάσα από τον τίτλο στην Πορτογαλία αφού μόνο με «αυτοκτονία» της μπορεί να τον χάσει μετά το 0-0 στο ντέρμπι με την Πόρτο.

sdna

Η Πόρτο τα βρήκε… σκούρα με την Μαρίτιμο και έπρεπε να έρθει το 92ο λεπτό γα την… λύτρωση με πέναλτι.

sdna

Η Μπράγκα κατάφερε να παραμείνει στο… κόλπο για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Πόρτο των 9 παικτών στο 112ο λεπτό.

sdna

Η Πόρτο… στραβοπάτησε στην έδρα της Μπελενένσες και έχασε έδαφος για την υπόθεση τίτλος, σε ένα παιχνίδι πάντως που στιγματίστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Νανού.

sdna

Η Πόρτο πέρασε από την έδρα της Γκιμαράες με ένα «χρυσό» γκολ του Ντίαζ και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ.